سیستم بانکی با کسری ذخیره چیست؟ راهنمای کامل مبتدیان

سیستم بانکی با ذخیره بخشی

گزیده معروف پنهان شده در داخل بلوک پیدایش بیت کوین از آن گرفته شده است زمان, یک نشریه معروف انگلیسی ، و بخوانید:

“نخست وزیر تایمز 03 / ژانویه / 2009 در آستانه کمک مالی دوم برای بانک ها”

پیامدهای بحران مالی جهانی 2008 کاملاً در حال جابجایی بود و زمان و متن پیام بی نقص بود. دولت ایالات متحده فقط وثیقه سیستم مالی ، با رقم 700 میلیارد دلار ، پس از بحران رهن وام های فرعی باعث سقوط حباب مسکن ، منجر به رکود جهانی شد.

در حالی که نشانه های زیادی برای سقوط وجود داشت ، از جمله ریسک پذیری بیش از حد و نامناسب بودن بانک ها ، موضوع گسترده تری در کار ، که وقایع و رکودهای مشابه در تاریخ اخیر را می توان تا حد زیادی به آن نسبت داد ، چارچوبی است که مالی مدرن سیستم وجود دارد ، شناخته شده به عنوان بانکداری با ذخیره بخشی.

سیستمی که بیت کوین آنتی تز را نشان می دهد و گزینه ای منحصر به فرد و تغییر دهنده الگوی برای آن ارائه می دهد.

تاریخچه بانکداری با ذخیره بخشی

یک موضوع مشترک که به طور مداوم هنگام بررسی شکل گیری و ساختار مدرن بانکداری با ذخیره بخشی (FRB) پدیدار می شود ، بدهی است. گفته شد ، درک چگونگی ایجاد FRB برای درک ساختار فعلی آن و چگونگی ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین بسیار بی سابقه است..

سیستم بانکی با ذخیره بخشی

FRB شکل فعلی بانکداری در اکثر کشورهای جهان است. علیرغم وجود مدت زمان نسبتاً طولانی ، تمرکز FRB در این بخش دقیقاً بر تکرار مدرن چنین سیستمی است ، جایی که مقامات پولی دولت و بانک های مرکزی فدرال سیستم مالی را کنترل می کنند و کنترل میزان تأمین ارز را تنظیم می کنند..

تاسیس شده در 1609 ، بانک آمستردام تاسیس شد و پیش درآمد بانکهای مرکزی مدرن که امروزه وجود دارد در نظر گرفته می شود. قابل ذکر است ، بانک آمستردام نقشی حیاتی در ظهور زودهنگام پول کاغذی ایفا می کند ، که به صورت یک رسید بانکی صادر می شود که توسط بانک برای طلا ، نقره و سایر اشیای قیمتی که به بانک واریز شده است ، صادر می شود. در آن زمان ، منبع اصلی ارزش طلا و نقره بود. با این وجود مبادله از طریق تجارت به ویژه در فواصل طولانی دشوارتر بود.

اسکناس ها به عنوان یک استاندارد مبادله ای بین مردم در آمدند زیرا آنها سپرده نزد زرگری یا بانک را نشان می دادند. به زودی اتفاق جالبی رخ داد ، طلافروشان و بانک ها دریافتند که آنها می توانند رسید سپرده (اسکناس) بیشتری از آنچه در واقع در ذخایر خود ذخیره کرده اند ، صادر کنند. آنها همچنین دریافتند که مردم فقط رسیدهای خود را برای واریز به یک باره پرداخت نمی کنند ، بلکه در زمان های مختلف ، بعداً درباره این موضوع بعداً استفاده می کنند. سرانجام ، طلافروشان به جای فراهم آوردن پناهگاهی امن برای اشیا valu با ارزش ، به مشاغلی تبدیل شدند که سودآوری و سودآوری داشتند. بنابراین ، FRB به وجود آمد.

س criticalال مهمی که ممکن است فوراً برای شما پیش بیاید و هنوز هم پیامدهای نامطلوبی دارد ، آیا اگر بانکی ذخایر لازم برای بازپرداخت مالکان برگه های سپرده (اسکناس) را نداشته باشد ، چه اتفاقی می افتد؟ بانک در چنین شرایطی ورشکسته می شود و ورشکسته می شود و باعث می شود وام های خود را از دست بدهند و به بازارهای مالی آسیب جدی می رساند.

واحد پول فیات

بخوانید: مشکلات ارز فیات

اگر این امر آشنا به نظر می رسد ، به این دلیل است که وقتی این اتفاق برای چندین بانک بزرگ همزمان رخ می دهد ، در آنچه به عنوان a شناخته می شود اجراییه بانک, بحران های بزرگ مالی در پی دارد که منجر به نجات دولت ، افزایش قدرت بانک های مرکزی و پیامدهای اجتماعی می شود. رکود بزرگ مربوط به فعالیت بانکی است و چنان بد بود که تولید ناخالص داخلی جهانی در آن زمان با تخمین 15 درصد کاهش یافت.

به دنبال ایجاد پول کاغذی و بانک آمستردام ، Riksbank سوئد در سال 1668 تاسیس شد و اولین بانک مرکزی جهان به حساب می آید. به زودی کشورهای بیشتری از این امر پیروی کردند و بانکهای مرکزی را با قدرت تنظیم نیازهای ذخیره ، صدور پول و مهمتر از همه برای ذخیره سازی ذخایر ارزش سایر بانکهای تجاری تأسیس کردند. هدف از مقام دوم کاهش بحران های احتمالی ناشی از فعالیت بانکی است ، در حالیکه بانک مرکزی به عنوان آخرین وام دهنده به بانک های دیگر عمل می کند.

فدرال رزرو ایالات متحده

با گذشت زمان ، درک اینکه اداره بانک ها یکی از م bankلفه های ذاتی FRB است ، منجر به تمرکز و اقتدار بیشتر بانک های مرکزی در سیستم مالی جهانی شده است. به عنوان یک نمونه مدرن ، بانک مرکزی ایالات متحده سیستم بانکی مرکزی ایالات متحده است و از زمان وقایع مانند رکود بزرگ و اخیراً ، بحران های مالی جهانی 2008 ، قدرت آن به طور قابل توجهی گسترش یافته است..

فدرال رزرو در 23 دسامبر 1913 از طریق سازمان تأسیس شد قانون فدرال رزرو. اهداف اصلی ، همانطور که توسط کنگره بیان شده است ، عبارتند از:

 • حداکثر اشتغال
 • ثبات قیمت ها
 • نرخ بهره بلند مدت متوسط

عبارت “نرخ بهره” در اینجا ضروری است زیرا به ما کمک می کند بعداً نحوه ایجاد پول و چگونگی مفهوم بدهی در سیستم FRB را درک کنیم. توجه به این نکته مهم است که فدرال رزرو شامل اجزای یک موسسه خصوصی و دولتی است. این بانک های تجاری خصوصی را تنظیم و نظارت می کند و به طور غیرمعمول ارز خود را چاپ نمی کند. در عوض ، این کار توسط وزارت خزانه داری ایالات متحده انجام می شود.

علی رغم آشنایی جریان اصلی و تأیید ضرورت نقش فدرال رزرو در حفظ اقتصاد پایدار ، همیشه چنین نبوده است. اولین بانک ایالات متحده و بانک دوم ایالات متحده دو بانک مرکزی اول در ایالات متحده بودند که به ترتیب در سالهای 1791 و 1816 تأسیس شدند. به دلیل چاپ بیش از حد ، انتشار کاغذ بانک اول به نام “قاره ها” آنقدر سریع کاهش یافت که کنگره عمل صدور پول کاغذی را در پیش نویس قانون اساسی در سال 1787 ممنوع کرد.

کنگره سرانجام در سال 1811 از تمدید منشور بانک اول خودداری کرد و بانک دوم که در سال 1816 تأسیس شد ، نیز در سال 1836 ، تحت ریاست جمهوری وقت ، از کنگره ایالات متحده تجدید منشور را دریافت نکرد. اندرو جکسون.

به نقل از جکسون معروف است (اشاره به بانکهای مرکزی):

وی افزود: “تلاش جسورانه ای كه بانك فعلی (مركزی) برای كنترل دولت انجام داده است … تنها پیش بینی هایی از سرنوشتی است كه در انتظار مردم آمریكا است اگر در تداوم این م institutionسسه یا تأسیس م anotherسسه دیگری مانند آن دچار توهم شوند.”

به طور خاص اشاره به بانک دوم ایالات متحده:

“مستقل از اعمال ناشایست خود ، قدرت ، – وجود بسیار ناچیز چنین قدرتی ، – چیزی است که با طبیعت و روح نهادهای ما سازش ندارد.”

جکسون همچنین تنها رئیس جمهوری بود که کل بدهی دولت ایالات متحده را پرداخت کرد ، اما علی رغم تلاش های او ، بانک مرکزی سوم ، بانک مرکزی (Federal Reserve) سرانجام در سال 1913 تاسیس شد. جالب اینجاست که ایالات متحده آنچه را که به عنوان عصر بانکداری رایگان از سال 1837 تا 1862 ، جایی که هیچ سیستم رسمی بانکداری مرکزی وجود نداشت و فقط بانک های رسمی دولت وجود داشتند.

نحوه کارکرد سیستم بانکی با ذخیره جزئی و خلق پول

با استفاده از دریچه ارزهای رمزپایه و چگونگی ارائه آنها به عنوان جایگزینی برای سیستم بانکی ذخیره رزرو با کسری ، بهتر است از پیچیدگی های جریان پول در مدل FRB مطلع شوید. به طور خاص ، ایجاد پول ، انتشار آن در گردش ، و اثرات ناشی از آن. ما از سیستم مالی ایالات متحده به عنوان مثال استفاده خواهیم کرد.

دنبال پول باشید

Fractal-Reserve Banking سیستمی است که در آن فقط کسری (کسری FRB) از سپرده های بانکی با پول نقد پشتیبانی می شود و در واقع برای برداشت موجود است. هدف اصلی این امر آزادسازی سرمایه ای است که می تواند به عنوان راهی برای گسترش اقتصاد به طرف های دیگر وام داده شود.

طبق قانون ، بانک ها ملزم به ذخیره (Reserve of FRB) مقدار از پیش تعیین شده وجهی هستند که توسط سپرده گذاران در دسترس واریز می شود و برای برداشت موجود است. اکثر بانک ها موظفند حدود 10٪ برداشت را رزرو کنند. بنابراین ، برای سپرده 100 دلاری ، آنها از نظر قانونی ملزم به حفظ 10 دلار سپرده به عنوان ذخیره هستند. نیاز ذخیره توسط فدرال رزرو تعیین می شود و افزایش نیاز باعث حذف پول از اقتصاد می شود ، در حالی که کاهش نیاز به پول می افزاید.

برای بسیاری از مردم تعجب آور است که هنگامی که شما در واقع پول را به یک حساب بانکی واریز می کنید ، مالکیت شما متوقف می شود. بلکه به دارایی بانکی تبدیل می شود که دارایی را که به عنوان حساب سپرده شناخته می شود به سپرده گذار صادر کند. این یک تعهد در ترازنامه بانک است و آنها از نظر قانونی مسئول پرداخت آن به شما در صورت درخواست هستند ، به شرطی که بودجه لازم را برای پوشش آن داشته باشند (فکر کنید بانک اجرا شود).

جایی که سیستم جالب می شود با چیزی است که به آن معروف است اثر ضرب. در درجه اول ، جریان پول به شرح زیر پیش می رود.

 • آلیس به یک بانک تجاری بزرگ (JP Morgan ، Wells Fargo و …) می رود و یک میلیارد دلار به حساب بانکی خود واریز می کند.
 • بانک از نظر قانونی موظف است 10 ~ از سپرده خود را ذخیره کند ، بنابراین آنها 100 میلیون دلار به عنوان پول نقد در دسترس ، برای برداشت ، ذخیره می کنند.
 • اکنون این بانک 900 میلیون دلار برای صدور وام در اختیار دارد.
 • باب به همان بانک می رود و می خواهد 900 میلیون دلار وام بگیرد.
 • بانک موافقت می کند و 900 میلیون دلار به باب می دهد. هر بانک به طور قانونی مجاز به صدور اعتبار تا چند برابر ذخیره خود (معمولاً 9 تا 10 برابر بیشتر) است..
 • *** به همین دلیل ، ذخایر موجود برای جبران پرداخت بدهی سپرده کمتر از کل مبلغی است که بانک موظف به پرداخت رضایت سپرده های تقاضا است.
 • بنابراین ، پولی که Bob’s دریافت می کند در واقع 900 میلیون دلار اضافی در برابر سپرده اصلی 1 میلیارد دلاری آلیس است.
 • باب 900 میلیون دلار خود را به بانک دیگری می برد و سپرده گذاری می کند.
 • مقدار کل پول از 1 میلیارد دلار آلیس اکنون 1.9 میلیارد دلار است.
 • این فرایند برای هر سپرده و صدور اعتبار تکرار می شود و به عنوان اثر چند برابر شناخته می شود.

اکنون ، سیستم کلی FRB بسیار ظریف تر و پیچیده تر از مثال فوق است ، اما این هسته اصلی آن است و برخی از دیدگاه های بزرگتر باید تحلیل شوند. بدیهی ترین سوال این است که ، 900 میلیون دلار اضافی چگونه ایجاد می شود؟?

به زبان ساده ، بدهی. از آنجا که دنیای مالی ، امروز تقریباً از طریق رسانه های دیجیتال وجود دارد ، آلیس در واقع یک میلیارد دلار پول نقد به بانک تحویل نمی دهد و بانک در واقع حساب پول را روی یک دفتر دست نویس حساب نمی کند. در عوض ، آن را در یک دفتر مرکزی ، دیجیتال از بانک ذخیره می شود.

این بانک 900 میلیون دلار اعتبار را به صورت دیجیتالی به باب اعطا می كند. بنابراین ، در حالی که بانک اصلی متعهد 1 میلیارد دلار آلیس است ، اما دومین بانکی که باب 900 میلیون دلار خود را در آن سپرده است ، مسئول این پول است. بله ، پول از هیچ به وجود آمده است. این همان چیزی است که باعث تورم ، نرخ بهره و کاهش ارزش پول می شود ، اما در مورد این موضوع کمی بیشتر.

چرخه بانکی

روند صدور اعتبار و سپرده ها می تواند بارها و بارها تکرار شود و این از سپرده اولیه یک میلیارد دلاری آلیس ناشی می شود. این اثر چند برابر است و یک تخمین ساده برای تأثیر احتمالی FRB بر حجم پول (از یک نمونه سپرده) تقریباً با ضرب سپرده در 10 حاصل می شود. بنابراین ، در مورد آلیس ، سپرده 1 میلیارد دلاری وی می تواند به طور بالقوه 10 میلیارد پوند دلار جدید در سیستم مالی ایجاد کنید. باز هم ، این همیشه صدق نمی کند و تفاوت های بسیار بیشتری نیز در آن وجود دارد ، اما با این حال ، این مفهوم کلی است.

تورم & بدهی

در بلند مدت ، اثرات وثیقه FRB کاملاً مشهود است. من حتی نیازی به توضیح نمودار زیر ندارم یا تکرار بحران های مالی فاجعه بار گذشته را برای شما درک می کنم.

قدرت خرید

تصور رایج از FRB این است که عملکرد عادی آن به نرمی انجام می شود و بحران مالی رویدادهای “قو سیاه” است. سپرده گذاران نسبتاً کمی تقاضای پرداخت در هر زمان خاص را دارند ، بنابراین روند بانکی و بحران های مالی بسیار اندک است. از بسیاری دیدگاه ها ، این ممکن است مانعی اجتناب ناپذیر برای حفظ یک سیستم مالی پایدار به نظر برسد ، اما این چشم اندازها ذاتاً دارای نقص هستند زیرا پیامدهای طولانی مدت اجتماعی و سیاسی چنین رویدادهای عظیمی را در نظر نمی گیرند..

من قبلاً چندین بار اصطلاح بدهی را ذکر کردم ، و اکنون زمان بسیار خوبی برای بازگرداندن آن و تجزیه و تحلیل واقعی آن است. حجم پول ایالات متحده و بدهی کلی که در اختیار مردم است طی قرن گذشته به طور مداوم در حال افزایش بوده است و در روند صعودی با هم بسیار عجین هستند. این به این دلیل است که پول جدیدی که به سیستم FRB تزریق می شود چندین بار به صورت بدهی (چرخه صدور سپرده / اعتبار) است.

هزینه ذاتی این امر تورم ، کاهش مداوم ارزش دلار آمریکا به دلیل افزایش حجم پول است که با افزایش کالاها و خدمات ارتباط ندارد ، بلکه با بدهی ارتباط دارد. با وجود پول بیشتر در عرضه و ارزش ذاتی آن پول که از هیچ جا (بدهی) به دست می آید ، قدرت خرید دلار کاهش می یابد ، همانطور که در نمودار بالا نشان داده شده است.

بدهی فعلی ایالات متحده کمی بیش از 22 تریلیون دلار است. این بدهی بدون شک برای تأمین بودجه شرکت ها ، ایجاد نوآوری و به طور کلی پیشرفت اقتصاد ایالات متحده استفاده شده است. این امر همچنین منجر به پیش فرض وامها ، نابرابری ثروت و برداشت غلط از پول و ارزش شده است.

یک قدم به عقب

طرفداران سیستم بانکداری مرکزی ، و به ویژه FRB ، با اشاره به رشد اقتصادی که سیستم تسهیل می کند ، از قالبی که پول ایجاد می کند دفاع خواهند کرد و تا حدی کاملاً درست می گویند. برعکس ، منتقدان سیستم به سادگی خواهند پرسید که این کار با چه هزینه ای محقق می شود?

اینها س importantالات مهمی با گرانش بسیار زیاد هستند که بسیار به همه چیز مربوط هستند ، از پویایی اجتماعی گرفته تا تصور ما از پول.

شاید اگر ایالات متحده این سیستم را به شکلی که اکنون ایجاد کرده بود ، ایجاد نمی کرد ، این ابرقدرت اقتصادی امروز نبود. اگرچه مدل FRB در طول سالها به طور قطع مورد سوال بوده است ، اما تاكنون جایگزین مناسبی برای پول (دقیق تر ارزش) وجود ندارد كه بتواند از طریق رسانه های دیجیتال بدون م institutionsسسات متمركز مبادله شود.

بیت کوین یک الگوی کاملاً جدید در سیستم مالی را نشان می دهد. برای اولین بار ، مردم گزینه مناسب دیگری برای مدلهای FRB و ارز فعلی دارند. بیت کوین تورم ندارد و ارزش آن مستقیماً به فرآیند استخراج آن وابسته است که از برق و کار ناشی می شود.

نتیجه

سیستم بانکی Fractal-Reserve بسیار پیچیده تر از آنچه در این مقاله عنوان شده است ، اما عملکرد اصلی آن ثابت مانده است. سرانجام ، تاریخ نشان می دهد که مردم به امید یافتن مدل های بهتر ، خواه سیاسی ، اجتماعی و یا در این حالت مالی ، شروع به زیر سوال بردن پویایی های تاریخی می کنند..

از زمانی که طلافروشان تصمیم گرفتند از ذخایر شمش های خود استفاده کنند ، تا به امروز ، الگوی بانکداری متمرکز الگوی بانکداری متقابل بوده است. اینکه بیت کوین یک راه حل پایدار برای مشکلات ایجاد شده توسط FRB ارائه می دهد یا خیر هنوز مشخص نیست ، اما حداقل این یک گزینه مناسب برای کسانی است که بدنبال آن هستند و حداقل ، ساتوشی شایسته اعتبار کمی برای زمان بندی خود است..

“اگر مردم آمریكا هرگز به بانك های خصوصی اجازه دهند كه مساله ارز خود را كنترل كنند ، ابتدا با تورم و سپس با تورم ، بانك ها … مردم را از همه دارایی محروم می كنند تا زمانی كه فرزندانشان در قاره ای كه پدرانشان تسخیر كرده اند ، بی خانمان شوند. قدرت صدور باید از بانک ها گرفته شود و به افرادی که به درستی به آنها تعلق دارد برگردانده شود. “

– توماس جفرسون در بحث بر سر اصلاحیه لایحه بانك (1809)