Taproot چیست؟ فناوری افزایش حریم خصوصی بیت کوین

Bitcoin Taproot

برداشت کلی از حریم خصوصی بیت کوین به دلیل تأکید بیشتر بر بهبود آن تغییر کرده است زیرا بازار ارزهای رمزپایه محرمانه گرا رشد می کند و بردارهای حمله بیشتری برای شناسایی نام کاربران از آنها رونمایی می شود. از Dandelion ++ گرفته تا Chaumian CoinJoins ، ابتکارات زیادی در جهت ارتقا تضمین های حفظ حریم خصوصی Bitcoin نام مستعار در دست اقدام است..

به ویژه ، یک مزیت مهم برای حفظ حریم خصوصی برای ارز رمزپایه قدیمی ، معروف به Taproot ، برای گنجاندن در پروتکل پس از ادغام امضاهای Schnorr انتظار می رود – که به عنوان پایه ای برای اجرای آن لازم است.

در اصل پیشنهاد شده توسط گرگوری مکسول ، توسعه دهنده و رمزنگار بیت کوین در ژانویه 2018 ، Taproot با انجام معاملات استاندارد و معاملات پیشرفته تر که به طور م effectivelyثر قابل تشخیص نیستند ، با حفظ حریم خصوصی ، قابلیت قرارداد هوشمند بیت کوین را گسترش می دهد..

این بروزرسانی همزمان با چندین پیشرفت پیشنهادی دیگر از جمله Schnorr ، Graftroot و MAST است – بهبودی نسبت به P2SH. برخی از توسعه دهندگان برتر بیت کوین در حال حاضر بر روی طرحی برای ادغام Schnorr و Taproot به عنوان یک تقویت پروتکل ترکیبی کار می کنند..

Bitcoin Taproot

P2SH و MAST

درک Taproot ابتدا به ارزیابی چند روش اساسی مبنای معاملات در شبکه بیت کوین نیاز دارد. به طور خاص ، P2SH (معروف به پرداخت هش اسکریپت) جایی است که سکه ها در یک قرارداد بیت کوین حاوی اسکریپت قفل می شوند که شرایط خاصی را که باید برای صرف سکه توسط مالک رعایت شود تعریف می کند..

به عنوان مثال ، معاملات استاندارد نیاز به تولید یک کلید خصوصی دارند تا بررسی شود که سکه ها می توانند هزینه شوند. با این حال ، معاملات پیشرفته تری مانند multi-sig نیاز به این دارد که آستانه خاصی از گروه قبل از ارسال معامله را امضا کند. بنابراین ، اگر آلیس ، باب و چارلی بخشی از یک مهمانی چند سیگ برای صرف مقدار X بیت کوین از یک صندوق مبادله باشند ، یک اسکریپت چند سیگنال P2SH می تواند حداقل 2 از 3 شرکت کننده برای امضای معامله نیاز داشته باشد. برای خروجی های مصرف شده.

حق صرف خروجی های خاص می تواند با چندین شرایط برنامه نویسی P2SH مطابقت داشته باشد ، اما فقط یک مورد برای تأیید مجوز هزینه احتیاج دارد.

شرایط این معاملات پیشرفته تر در اسکریپت P2SH به صورت هش در بلاک چین ذخیره می شود. با این حال ، پس از صرف سکه ها, همه این شرایط برای شبکه آشکار می شود ، چه آنها شرایطی بودند که تأمین شده اند و چه میزان سکه را مجاز می دانند. به عنوان مثال ، اگر شرط multi-sig 2-of-3 قبل از شرط دیگری از اسکریپت P2SH مانند قفل زمانی که وجود دارد نیز برآورده شود ، پس از نوشتن اسکناس های قفل زمان و multi-sig ، هر دو اسکریپت مشخص می شوند.

این مشکلات حریم خصوصی را به وجود می آورد زیرا همه کیف پول های بیت کوین دارای عملکردی مانند قراردادهای چند سیگن و قفل زمان نیستند. بنابراین ، ناظران می توانند با حذف کیف پول هایی که از شرایط پیشرفته برنامه نویسی P2SH برخوردار نیستند ، نوع اصلی کیف پول معامله را استنباط کنند. شرایط متعدد همچنین می تواند منجر به معاملات سنگین تر ، مقیاس پذیری را کاهش دهد.

MAST برای بهبود P2SH با پنهان کردن شرایط اسکریپت برای یک معامله طراحی شده است. مخفف “Merklelized Abstract Syntax Tree” ، MAST شرایط اسکریپت معامله را پنهان می کند و تنها اولین شرط تحقق یافته را نشان می دهد – که مسئول هزینه های معتبر مصرف سکه ها بود. MAST باهوشانه از Merkle Trees استفاده می کند تا هرکدام از شرایط اسکریپت را هش کند نه اینکه کل شرایط را هش کند. با انجام این کار ، یک مسیر مرکل می تواند تأیید کند که یک شرط معتبر برآورده شده است بدون آشکار کردن سایر شرایط فیلمنامه.

بازگشت به مثال آلیس ، باب و چارلی. اگر P2SH شامل هر دو حالت 3 علامت 3 سیگنال و شرایط تایملاک باشد ، فقط شرطی که ابتدا برآورده می شود آشکار می شود. اگر آلیس و باب معامله را امضا کنند ، یک ناظر می تواند تأیید کند که شرط چند علامت 2 از 3 برآورده شده است ، اما آنها نمی دانند که P2SH همچنین دارای شرایط تایملاک است..

Schnorr و Taproot

مزیت اصلی امضاهای Schnorr توانایی آنها در تجمیع معاملات در یک معامله واحد است. به جای ورودی هایی که نیاز به امضاهای منفرد دارند ، امضاهای چندین معامله را می توان در یک معامله با یک امضای مشترک ادغام کرد.

مزیت چشمگیر جمع شدن امضاها پس انداز ذخیره در هر بلوک و مقیاس پذیری بهتر شبکه است. با این حال ، هنگام استفاده از امضاهای Schnorr برای معاملات چند سیگنال ، شما اجازه Taproot را می دهید.

با استفاده از ترفندی به نام “امضای آستانه” هنگامی که Schnorr در معاملات چند علامت اعمال می شود ، شرکت کنندگان در چند علامت می توانند امضاها و کلیدهای عمومی خود را با هم جمع کنند تا سکه ها را مانند هر معامله استاندارد خرج کنند. Taproot نوآوری است که MAST را با این مفهوم متصل می کند ، جایی که شرکت کنندگان می توانند آستانه کلید عمومی یا آستانه را “تغییر دهند”.

امضاهای رمزنگاری

امضای رمزنگاری چیست?

اساساً ، آنها می توانند اعتبار صرف یک شرایط اسکریپت معامله چند عاملی را اثبات کنند بدون اینکه در معامله تجمع گسترده تر Schnorr نشان دهند که معامله آنها حاوی شرایط پیچیده اسکریپت نویسی است. در نتیجه ، یک معامله پیشرفته (چند عاملی) می تواند در یک امضای Schnorr جمع شده به عنوان یک معامله معمولی پنهان شود ، بدون اینکه نقشه نگاری مسیر مرکل از MAST را قربانی کند..

علاوه بر این ، معامله نشان نمی دهد که حاوی یک ساختار MAST است.

Schnorr ، MAST و Taproot به عنوان نوآوری های مکمل مشاهده می شوند که منجر به برخی قابلیت های جذاب – و پیچیده تر – معاملات بیت کوین می شوند.

توسعه دهنده Bitcoin Core آنتونی تاونز پیشنهاد شده ایده ای که چندین ماه بعد در ژوئیه 2018 برای “بنیاد عمومی” منتشر شد ، که باعث کاهش مقدار داده مورد نیاز برای پیشنهاد اولیه Taproot می شود. با این حال ، او یادداشت می کند:

“تا آنجا که استقرار پیش می رود ، من فکر می کنم منطقی است که ابتدا یک استقرار اولیه schnorr / taproot / mast را بیرون بکشیم و بعدا ریشه / تجمع پیوند را اضافه کنیم. احساس من این است که اصطکاک اساسی برای اصطکاک اساسی وجود ندارد ، بنابراین منطقی است که فعلاً کارهایی مانند schnorr / taproot / mast انجام دهید ، زمان زیادی برای تجزیه و تحلیل بنیان عمومی اختصاص دهید و اگر به نظر سالم و مفید است ، هدف آن را در مرحله بعد ، به عنوان مثال همزمان با پیوند / تجمع “

Taproot اساساً است آماده استقرار است اما نیاز دارد که Schnorr ابتدا یا حداقل در رابطه با Taproot اجرا شود.

پیشنهادات دقیق برای گنجاندن Schnorr در پروتکل Bitcoin Core وجود دارد از قبل موجود است, با این حال ، به نظر می رسد هنوز جدول زمانی مشخصی برای اجرای آن وجود ندارد. تصور عمومی این است که Schnorr ، MAST و Taproot به عنوان بسته ای از به روزرسانی های مکمل پروتکل اجرا می شوند.

Schnorr یک رقیب قابل توجه برای بیت کوین است که با SegWit رقابت می کند. بروزرسانی های عمده در جامعه با اختلاف و تأخیر همراه است ، اما پشتیبانی از Schnorr قوی است. توسعه دهندگان قبل از اعلام آماده سازی نهایی ، در حال آزمایش و تصحیح اجرای فنی ارتقا هستند.

توسعه دهندگان بیت کوین و جامعه گسترده مدت زیادی است که از پتانسیل ادغام Schnorr Signature در پروتکل هیجان زده شده اند ، و به نظر می رسد که تاریخ رسمی برای درج آن در آستانه 2019 است. Taproot برخی از مزایای حفظ حریم خصوصی جذاب را به عنوان مکمل Schnorr و مست ، و اضافه شدن نهایی آن پیوند حتی در صدد است تا Taproot را با برطرف کردن برخی از کمبودهای آن در کارآیی ، بهبود بخشد.  

کارآیی و حریم خصوصی بیت کوین سال ها مورد توجه جامعه بوده است و پیش از این با نوآوری هایی مانند SegWit ، Stonewall و Chaumian CoinJoins گام های قابل توجهی برداشته شده است. بسیاری از پیشنهادهای دیگر در طول سال 2019 مورد توسعه بیشتری قرار خواهند گرفت و به عنوان برخی از پیشرفت های فزاینده در شبکه در حال پیشرفت بیت کوین به کار می روند.

Mike Owergreen Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me